Wielkimi krokami zbliża się sezon letni, kiedy dostępnych będzie wiele sezonowych warzyw i owoców. Jednym ze zdrowych przysmaków, który dostępny jest tylko latem jest bób. Warzywo strączkowe, które jest smaczne, a co więcej bardzo zdrowe. W jego składzie znajduje się wiele witamin i minerałów, które wspierają pracę organizmu. Istnieje wiele przepisów, w których można wykorzystać bób, jednak wiele osób je go bez żadnych dodatków. Warto dowiedzieć się, jak prawidłowo gotować bób i jak określić, że jest gotowy do spożycia.
Ile gotować bób, by był gotowy do spożycia?
To ile gotować bób zależy od jego jakości i świeżości. W sezonie zimowym dostępny jest bób mrożony, który zazwyczaj jest mniejszy od tego, który dostępny jest w sezonie na świeżo. W takim przypadku bób można gotować od 5- 10 minut. Jeśli jednak bób jest świeży i duży to najlepiej gotować go około 8-15 minut. Jak określić, że bób jest gotowy? W momencie gotowania powinien zacząć unosić się na wodzie. Jednak nie zawsze jest to widoczne, przez co tak wiele osób ma trudności z określeniem, czy jest gotowy do spożycia, Jeśli nie jesteś pewna, najlepiej wyjąć kilka sztuk i sprawdzić, czy są miękkie.
Kiedy wrzucić bób do wody?
Przy gotowaniu bobu pojawiają się również inne pytania. Jedno z najczęściej zadawanych – to kiedy wrzucić bób do wody? Wydawać się może, że to nie ma żadnego znaczenia, jednak bób powinno wrzucać się do wody, kiedy ta zacznie się gotować i doprowadzona zostanie do stanu wrzenia. Jak to ocenić? Kiedy na powierzchni wody zaczną pojawiać się duże bąbelki. Moment wrzenia wody jest bardzo charakterystyczny, dlatego trudno go pomylić z czymś innym.
Czy woda do gotowania bobu powinna być posolona?
To czy woda do gotowania bobu powinna być posolona, czy nie to kwestia indywidualna. Solenie wody nadaje dodatkowych walorów smakowych, dlatego tak wiele osób nie może się bez tego obyć Jeśli jednakich chcesz całkowicie zrezygnować lub ograniczyć spożywanie soli to możesz zrezygnować z tego zabiegu.
Warto wiedzieć, że z końcem sezonu letniego na targach można kupić przejrzały bób, który nie jest smaczny. Jak określić, że bób nie jest świeży? Świadczy o tym przede wszystkim kolor. Jeśli bób nie jest jasno zielony, a jego otoczka jest niemal fioletowa lub ciemnobrązowa to oznacza, że jest to bób z późnych zbiorów. Przy jego gotowaniu woda zrobi się ciemno brązowa.