15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://catwalkmagazine.pl 300 1
theme-sticky-logo-alt
theme-logo-alt

Jak czyścić piekarnik domowymi sposobami?

czyszczenie piekarnika
0 Comments

O czystość wnętrza piekarnika warto dać regularnie, ponieważ każde kolejne nagrzanie jego wnętrza sprawi, że zabrudzenia staną się trudniejsze do usunięcia. Nie musimy sięgać jednak po silne środki chemiczne, których pozostałości mogą przenikać później do naszej żywności. Istnieje kilka bardzo skutecznych i naturalnych domowych metod na wyczyszczenie wnętrza piekarnika bez większego wysiłku. Przetestuj je i wybierz najwygodniejszą opcję dla siebie!

Czyszczenie wnętrza piekarnika parą wodną

Wiele nowoczesnych piekarników posiada automatyczne programy czyszczące. Część z nich wykorzystuje bardzo wysoką temperaturę, która doprowadza do spopielenia zabrudzeń. Inne bazują na dezynfekującej mocy gorącej pary wodnej, która rozmiękcza zanieczyszczenia. Parą wodną jesteśmy w stanie wyczyścić również piekarnik, który nie posiada tej funkcji. Wystarczy, że umieścimy na spodzie urządzenia naczynie żaroodporne z gorącą wodą. Można dodać do niej również sok z cytryny czy ocet. Następnie piekarnik nagrzewamy do około 150 stopni, najlepiej z funkcją termoobiegu. Para w komorze piekarnika sprawi, że brud będzie można usunąć później bez większego wysiłku, za pomocą gąbki czy ściereczki. Należy jednak odczekać chwilę po wyłączeniu urządzenia, aby się nie poparzyć.

Domowe detergenty do czyszczenia piekarnika – ocet, soda i sól

Niektóre produkty obecne w każdej kuchni bardzo dobrze sprawdzają się podczas sprzątania. Jednym z nich jest ocet, który skutecznie nabłyszcza, usuwa osady z kamienia, a także efektywnie rozmiękcza brud i rozpuszcza tłuste osady. Domowy detergent przygotujemy w kilka sekund. Potrzebna będzie jedynie buteleczka z atomizerem, ocet i woda w proporcjach 1:1. Taką mieszanką należy popryskać wnętrze piekarnika i pozostawić miksturę na kilka minut. Kiedy ocet rozpuści zabrudzenia, można będzie łatwo usunąć je z pomocą ściereczki. Na trudniejsze plamy i przyschnięty brud poleca się natomiast domowe pasty czyszczące, zwłaszcza te z sody oczyszczonej i wody. Wilgotną masę nakładamy na zabrudzenia i odczekujemy około pół godziny. Po tym czasie sodę należy usunąć, ale warto dodatkowo przetrzeć ścianki wodą z octem, aby pozbyć się też białych nalotów po paście z sody. A jeśli nie mamy w domu odpowiedniej ilości takiego proszku? Podobnie w tej roli sprawdzi się też zwykła sól kuchenna. Tą trzeba jednak podgrzać w piekarniku aż do momentu zbrązowienia, a dopiero później usunąć mokrą gąbką lub ściereczką.

Jak dbać o czystość piekarnika?

Piekarnik nie będzie wymagał częstego czyszczenia, jeśli zadbamy o uniknięcie silnych zabrudzeń. Piekąc produkty, takie jak mięso czy ryby na kratce, zawsze warto umieścić pod nią blachę, na którą ściekać będą ewentualne soki czy marynaty. Łatwiej jest bowiem wyjąć do mycia całą płytę niż czyścić spód samego piekarnika. A jeśli jego wnętrze już jest zabrudzone? Warto skorzystać z profesjonalnych porad. Przewodnikpanidomu.pl radzi Jak skutecznie wyczyścić piekarnik domowymi sposobami? W artykule znajdziemy dokładne instrukcje dotyczące domowych metod czyszczenia piekarnika. Tekst wyjaśnia również, jak można ułatwić sobie dbanie o czystość piekarnika na co dzień oraz jaki model urządzenia warto wybrać w dzisiejszych czasach.

Brudny piekarnik nie świadczy zbyt dobrze o gospodarzu, dlatego korzystniej jest regularnie czyścić go i unikać zabrudzeń, niż skazywać się na intensywne szorowanie, kiedy plamy już się utrwalą. Lekkie zabrudzenia bez trudu usuniemy domowymi sposobami, a naturalne detergenty znajdziemy w swojej kuchni.

Poprzedni
Następny