15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://catwalkmagazine.pl 300 1
theme-sticky-logo-alt
theme-logo-alt

W jaki sposób można uniknąć ścierania się zębów?

stomatologia
0 Comments

Prawidłowe ustawienie zębów to nie tylko walory estetyczne, które związane są z pięknym oraz szerokim uśmiechem. To również sprawy typowo zdrowotne, mające wpływ na nasze zdrowie, komfort psychiczny, dobre samopoczucie. Brak uzębienia, nieprawidłowa pozycja zębów, stres, bruksizm, to wszystko może powodować nadmierną pracę żuchwy, a także nadmierne ścieranie się zębów. Im lepiej trafimy do stomatologa, tym lepiej.

Aby jak najdłużej cieszyć się pięknym uśmiechem, zdecydowanie powinniśmy podjąć działania, które będą zmierzać do tego, aby nie było konieczności leczenia kanałowego, usuwania zębów, częstego pojawiania się kamienia nazębnego.

Współpraca w tym zakresie z doświadczonym dentystą, np. z kliniki stomatologicznej MCS https://mcs-przychodnia.pl/, może zdecydowanie przynieść pozytywne efekty. Podstawa to profilaktyka stomatologiczna, przeglądy stomatologiczne, odpowiednia dieta, ale również wykazywanie zainteresowania własnymi zębami. Jeżeli widzimy, że mamy jakiś problem, np. zbyt mocne ścieranie się zębów, bruksizm, powinniśmy natychmiast podjąć działania. Im szybciej, tym lepiej, im bardziej kompleksowo, tym z lepszym skutkiem.

 

Nadmierne ścieranie się zębów

Problem nadmiernego ścierania się zębów jest zjawiskiem bardzo przykrym, niebezpiecznym oraz niekomfortowym. Ścieranie zębów to po prostu zmniejszenie ich grubości, utrata zewnętrznych tkanek zęba. Jest to proces zupełnie naturalny, który postępuje wraz z wiekiem. Problem pojawia się wtedy, gdy ścieranie jest nadmierne i prowadzi do bardzo mocnego nadwyrężenia zębów.

Przyczyn nadmiernego ścierania się zębów może być wiele. Wśród najważniejszych możemy wymienić:

– brak uzębienia,
– nieprawidłowe ustawienie zębów,
– przesunięcie zębów w wyniku ekstrakcji któregoś z nich,
– wyrzynanie ósemek,
– źle dobrane uzupełnienia protetyczne,
– bruksizm,
– stres,
– brak higieny i nieprawidłowe jedzenie.

Zobacz także: https://nadeptaku.pl/3-proste-sposoby-aby-uniknac-leczenia-kanalowego/

Odpowiednie leczenie

Leczenie nadmiernego ścierania zębów oczywiście zależy od tego, jak jest jego przyczyna. Jeżeli przyczyną są problemy związane ze stresem, warto skorzystać z pomocy psychologa. Stomatologicznie można leczyć poprzez stosowanie aparatów ortodontycznych, poprawę uzupełnień protetycznych, wszczepienie implantów, wstawienie szyn relaksacyjnych, używaniu nakładek, które zapobiegają ścieraniu się zębów w trakcie snu. Doborem prawidłowej metody leczenia zajmą się stomatolog oraz ortodonta.

Poprzedni
Następny