Eleganckie, klasyczne, ponadczasowe, proste, ale niekiedy także kolorowe, ekstrawaganckie i o nietypowym kroju – właśnie takie bywają zarówno koszule męskie, jak i damskie. Wszystko zależne jest od tego, do jakich okazji mają być dopasowane. Dzisiejsza moda jest natomiast bardzo elastyczna i coraz częściej nie zwracamy uwagi na to, do jakiej płci przypisane są konkretne ubrania. Szczególnie panie bardzo chętnie zaglądają na dział dla panów, gdzie znajdują nie tylko marynarki, ale także inne elementy ubioru w stylu oversize. Ale czym tak naprawdę różnią się koszule damskie od męskich?
Jak rozróżnić koszule męskie od damskich?
Niewiele osób wie, że to, komu przeznaczony jest dany element ubioru, możemy poznać po guzikach. Wystarczy jedno spojrzenie i już wiemy, czy prezentowane są koszule męskie, czy może damskie. Chociaż dzisiaj rozróżnienie to nie ma już większego znaczenia, to jednak nie do końca było tak też kiedyś.
Jeżeli chodzi o ubrania dla pań, to guziki obecne są na stronie lewej, natomiast u panów na prawej. Skąd taki zwyczaj i czy rzeczywiście był potrzebny? Prawdopodobnie ma to związek z czasami, kiedy zamożne kobiety nosiły na sobie tak wiele warstw ubioru, że trudno im było przywdziać je bez pomocy drugiej osoby. Aby jednak usprawnić ten proces, potrzeba było zastosować pewne udogodnienia. Prawdopodobnie to właśnie dlatego guziki w strojach kobiecych znajdują się po lewej stronie.
Teorii jest natomiast znacznie więcej. Równie popularna jest ta, która sugeruje, że ma to związek z jazdą konną. Dawniej panie nie podróżowały na koniu, przekładając nogi na obie strony grzbietu. Wybierały pozycję boczną, podczas gdy głowa skierowana była w prawo. Guziki po lewej stronie sprawiały, że chłodny wiatr nie podwiewał bluzki lub marynarki. Jeszcze jedna z teorii mówi o tym, że kobieta karmiąca dziecko dzięki takiemu udogodnieniu nie musiała mieć obu rąk wolnych. Pociecha najczęściej układana była na lewym ramieniu.
Modne koszule męskie – z czym ją łączyć?
Koszule męskie noszone przez panów to jeden z modniejszych i popularniejszych elementów garderoby. Występują w różnych krojach, dzięki czemu prościej jest dopasować je do konkretnej sylwetki. Coraz rzadziej konieczne jest korzystanie z usług krawcowej, gdyż dostępne modele kupimy w różnych rozmiarach. Jakie wzory i kolory są chętnie wybierane? Tutaj istnieje pewnego rodzaju dowolność. W zależności od okazji założymy albo wersję stonowaną, jednokolorową i z naturalnego materiału, ale casualowe koszule męskie dostępne są nierzadko kolorowe i charakteryzują się łączeniem ze sobą dwóch różnych tkanin.
Z czym je nosimy? Tutaj również możemy wybierać między bardzo eleganckimi i wizytowymi strojami (jak choćby garnitur), jednak koszule męskie doskonale wyglądają z klasycznymi jeansami (najlepiej w wersji dopasowanej), jak i joggerami. Niektóre modele warto nosić rozpięte, w momencie gdy pod spodem znajduje się klasyczny T-shirt z wycięciem z dekoltem w serek.
Eleganckie koszule damskie – uniwersalny element ubioru
Również koszule damskie na stałe rozgościły się w kobiecej garderobie. Panie jednak nieco chętniej nie zwracają uwagi na to, po której stronie tak naprawdę znajdują się guziki. Jest to element najmniej istotny, ponieważ w pierwszej kolejności chodzi o krój. Dopasowane koszule kojarzą nam się raczej z ważnymi spotkaniami i dress codem. Dzisiaj chętniej jednak wybierane są nieco luźniejsze fasony, które łatwo jest wciągnąć w spodnie lub założyć do bluzki na ramiączkach.
Jak stworzyć ciekawą stylizację? W ostatnim czasie bardzo popularne są białe, lniane lub bawełniane koszule damskie, które noszone są razem z dopasowanymi spodniami z wysokim stanem. Równie dobrze mogą być to też cygaretki. Rękawy dobrze jest niedbale odwinąć, a włosy podpiąć z tyłu głowy. Taki nonszalancki look kojarzony jest często z paryżankami. Do takiego zestawienia wyjątkowo pasują duże opaski oraz torebki typu shopper. Co powinno znaleźć się na nogach? Jako że jest to strój casualowy, to zamiast niezbyt wygodnych szpilek lepiej postawić na klasyczne mokasyny.