Firmy zajmujące się transportem i spedycją, wykorzystują wiele zaawansowanych systemów, które pozwalają im na efektywne wykonywanie powierzonych im zadań. Jednak wciąż jednym z najważniejszych elementów wymaganych podczas transportu różnego rodzaju paczek jest list przewozowy. Dokument ten pozwala nie tylko uniknąć wielu nieporozumień na linii przewoźnik-nabywca, ale stanowi też narzędzie identyfikacji paczek. Czym dokładnie jest list przewozowy? Podpowiadamy.
Co to jest list przewozowy?
List przewozowy to dokument, bez którego zazwyczaj nie mamy możliwości nadania przesyłki. Jest to więc potwierdzenie odbioru paczki przeznaczonej do wysyłki wydawane nadawcy przez przewoźnika. Znajdują się na nim wszystkie niezbędne informacje, dzięki którym w dowolnym momencie można zlokalizować przesyłkę. W dokumencie tym znajdują się także warunki umowy przewozu, dane nadawcy odbiorcy, a także samego przewoźnika. Obecnie coraz częściej papierowa wersja zastępowana jest przez elektroniczny list przewozowy. W takim dokumencie powinny znaleźć się te same informacje, które umieszczane są na jego tradycyjnej wersji.
Rodzaje listów przewozowych
List przewozowy zazwyczaj przygotowuje się w czterech egzemplarzach. Oryginał w kolorze niebieskim trafia do przewoźnika, a następnie wydawany jest odbiorcy. Grzbiet w kolorze czarnym pozostaje w miejscu nadania. Zielona ceduła z kolei służy do pokwitowania odbioru, a czerwony wtórnik jest kopią dla nadawcy towaru. Poszczególne listy przewozowe mogą się nieco różnić między sobą, w zależności od rodzaju transportu, który wybierzemy do wysyłki. Listy dla transportu kolejowego to zazwyczaj CIM i SMGS, dla transportu lotniczego to AWB, a dla morskiego są określane jako konosament.
Elementy listu przewozowego
Każdy list przewozowy powinien składać się z kilku elementów, takich jak data i miejsce wystawienia dokumentu, dane i adres nabywcy, odbiorcy oraz przewoźnika czy miejsce i data przyjęcia przesyłki do jej transportu wraz z przewidywanym miejscem jej wydania. Na tego typu dokumentach znajdziemy również informacje określające rodzaj przewożonego towaru, jego numery oraz cechy, a także wagę brutto przesyłki. Na liście przewozowym powinniśmy znaleźć też oświadczenie informujące o tym, że transport podlega przepisom konwencji CMR.
Należy pamiętać, że list przewozowy stanowi zabezpieczenie zarówno dla klienta, jak i przewoźnika. Dlatego, jeżeli usługa została wykonana niezgodnie z ustaleniami, może być podstawą do reklamacji. Z tego powodu rzetelne opisanie przesyłki i szczegółów transportu leży również w interesie nadawcy paczki.