15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://catwalkmagazine.pl 300 1
theme-sticky-logo-alt
theme-logo-alt

Co to jest retarder Telma i gdzie się go montuje?

retarder telma
0 Comments

Firmy, które do realizacji własnych usług wykorzystują pojazdy ciężarowe, muszą zadbać o to, aby zachować ich odpowiednie stan techniczny. Poruszanie się po drodze niesprawną ciężarówką może grozić bardzo poważnymi konsekwencjami, w tym nawet śmiercią kierowcy lub innych uczestników ruchu drogowego. Retarder Telma to urządzenie, które jest dodatkowym wspomaganiem systemu hamowania.  Jego montaż przynosi bardzo dużo korzyści.

Firmy transportowe bardzo chętnie wykorzystują pojazdy ciężarowe, dzięki którym można przewozić duże ilości towaru, na duże odległości, przy zachowaniu optymalnych kosztów. Ważny jest to, aby pojazdy ciężarowe miały aktualne badania techniczne, ich stan techniczny pozwalał na swobodną jazdę, jak również nie stanowiły one zagrożenia na drodze.

Istotnym elementem wyposażenia pojazdu jest oczywiście układ hamulcowy, który musi zadziałać dokładnie wtedy, gdy zachodzi taka potrzeba kropka. W pojazdach ciężarowych, które mają bardzo dużą masę, dodatkowo stosowane są tak zwane retardery terma, które stanowią dodatkowy element wspomagania układu hamulcowego. Kompleksowym ich serwisem zajmuje się firma https://renz.pl/.

Zobacz także: https://rr1.pl/na-czym-polega-serwis-sachs-i-kiedy-sie-go-stosuje/

Co to jest retarder Telma?

Retarder Telma to dodatkowe wspomaganie układu hamulcowego, które stosowane jest w przypadku pojazdów ciężarowych. To urządzenie, które wspomaga hamowanie w sytuacji, gdy auto nabiera bardzo dużego rozpędu, na przykład podczas zjeżdżania z wniesienia. Bardzo duża prędkość, w połączeniu z dużą masą pojazdów może sprawić, że tradycyjne hamowanie nie będzie skuteczne. Retarder Telma ma za zadanie zmniejszenie prędkości, w efekcie zaś zminimalizowanie ryzyka wypadku, uszkodzenia pojazdu.

Czy warto posiadać retarder Telma?

Przy prowadzeniu pojazdu ciężarowego liczą się nie tylko umiejętności kierowcy, ale również dobry stan technicznych samochodu. Do końca nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć tego, co wydarzy się na drodze, dlatego im więcej systemów wspomagających bezpieczeństwo jazdy, tym zdecydowanie lepiej. Zarówno sprawny system hamulcowy, jak również retarder Telma poprawiają komfort psychiczny i fizyczne jazdy, zapobiegają ryzyku wypadku, minimalizują negatywne jego skutki.

Montaż i wykorzystanie takiego systemu sprawi, że kierowca będzie miał większą możliwość panowania nad samochodem, nie uszkodzi towaru czy nie spowoduje wypadku. Jest to pewnego rodzaju działanie profilaktyczne, które ma zmniejszyć  koszty. Warto oczywiście współpracować z doświadczonymi serwisami. 

Poprzedni
Następny