15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://catwalkmagazine.pl 300 1
theme-sticky-logo-alt
theme-logo-alt

Badanie granic konsystencji gruntów – na czym polega?

0 Comments

Wśród usług laboratoriów geotechnicznych w Polsce można znaleźć między badanie granic konsystencji gruntów. Dla osób niezwiązanych ze światem geologii, nazwa ta może niewiele mówić. Jak się jednak okazuje jest to bardzo ważna analiza. Na czym polega w praktyce?

Czym jest badanie granic konsystencji gruntów?

To badanie parametrów gruntów organicznych, którego celem jest określenie naturalnej wilgotności gleby. Ta różni się w zależności od ilości wody, która się w niej znajduje. W ten sposób powstają tzw. stany konsystencji. Określa się je na podstawie kilku właściwości – zaliczamy do nich przede wszystkim plastyczność, skurczliwość oraz płynność.

Konsystencja gruntu występuje w kilku formach – zwartej, półzwartej, twardoplastycznej, plastycznej, miękkoplastycznej oraz płynnej. Terminem granicy konsystencji określa się parametry, w których jeden stan przechodzi w drugi. Na przykład granica plastyczności to miejsce, w którym następuje przejście z konsystencji twardoplastycznej w konsystencję półzwartą.

Dlaczego warto przeprowadzić takie badania?

Badania granic konsystencji gruntu wykonuje się przede wszystkim w budownictwie. Mimo że jego realizacja nie jest prawnie wymagana to często wykonuje się taką analizę, na przykład przed rozpoczęciem budowy domu. Warto jednak wspomnieć, że niewiele osób decyduje się na przeprowadzenie takiej analizy jako samodzielnego badania. Zazwyczaj jest ono częścią większego badania geotechnicznego. Pomagają one unikać błędów budowlanych.

Z tego rodzaju badań chętnie korzystają również właściciele gruntów rolnych. Wykonanie takiej analizy pozwala ocenić, jak wydajne mogą być plony na danym polu. Zebrane w ten sposób dane pozwalają jeszcze lepiej planować prace rolnicze – tak, aby maksymalizować osiągane plony.

Specjalistyczne badania granic konsystencji gruntów wykonują profesjonalne laboratoria geotechniczne. Jednym z nich jest BGiS LAB z Krakowa. To zespół specjalistów, którzy wykonują profesjonalne badania gleb oraz skład od kilkunastu lat.

Poprzedni
Następny