15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://catwalkmagazine.pl 300 1
theme-sticky-logo-alt
theme-logo-alt

Jakie wady zgryzu występują u dzieci najczęściej?

dziecko u dentysty
0 Comments

Często zdarza się, że dzieci są uśmiechnięte, lecz nie do końca zdrowe – ich zgryz może nie być właściwy. Wady zgryzu to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim zdrowotna. Jeśli nie są one leczone, mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych w przyszłości. W artykule przedstawiamy najczęściej występujące wady zgryzu u dzieci.

Wady zgryzu u najmłodszych pacjentów

Wąskie podniebienie może prowadzić do trudności w oddychaniu i mówieniu. Dzieci z wąskim podniebieniem często oddychają przez usta, co może utrudniać jedzenie i prowadzić do chrapania. Leczenie wad zgryzu Lublin obejmuje w tym przypadku rozwieranie podniebienia przez ortodontę za pomocą specjalnych aparatów.

Przodozgryz, nazywany również zgryzem otwartym, występuje gdy dolne zęby są zbyt daleko wysunięte względem górnych zębów. Ten typ wady zgryzu może powodować problemy z jedzeniem, mówieniem i oddychaniem. Leczenie przodozgryzu obejmuje stosowanie aparatów ortodontycznych oraz terapię behawioralną, która pomaga dziecku prawidłowo przyzwyczaić się do nowego zgryzu.

Wrzecionowate zęby to szeroko rozstawione zęby o kształcie wrzeciona. Mogą powodować trudności w jedzeniu, mówieniu i utrzymaniu higieny jamy ustnej. Leczenie polega na stosowaniu aparatów ortodontycznych, które pomagają przesunąć zęby we właściwe miejsce.

Krzyżowy zgryz występuje, gdy górne zęby są umieszczone za dolnymi zębami. Może prowadzić do problemów z żuciem, mówieniem i utrzymaniem higieny jamy ustnej. Leczenie krzyżowego zgryzu obejmuje stosowanie specjalistycznych aparatów ortodontycznych oraz ćwiczeń behawioralnych. Aby oszczędzić maluchowi stresu, warto zabrać go do zaufanego stomatologa dziecięcego w Lublinie lub innym mieście.

Zgryz głęboki to sytuacja, gdy górne zęby nachodzą znacznie na dolne zęby, często całkowicie je zakrywając. Wada ta może powodować ból szczęki, zaburzenia mowy oraz trudności w utrzymaniu czystości jamy ustnej. Leczenie zgryzu głębokiego polega na stosowaniu aparatów ortodontycznych oraz terapii behawioralnej.

W przypadku braku jednego lub kilku zębów może dochodzić do przesunięcia pozostałych zębów, prowadząc do nieprawidłowego zgryzu oraz innych problemów ze zdrowiem jamy ustnej. W takim przypadku lekarze stomatolodzy mogą zdecydować się na wszczepienie implantów zębowych lub zastosowanie mostów protetycznych.

Poprzedni
Następny