15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://catwalkmagazine.pl 300 1
theme-sticky-logo-alt
theme-logo-alt

Jak działa agregat prądotwórczy?

0 Comments

Agregat prądotwórczy, czyli generator elektryczny, to urządzenie, które jest niezastąpione w sytuacjach awaryjnych, gdy występuje brak dostępu do sieci energetycznej lub konieczność zapewnienia zasilania w trudno dostępnych miejscach. W niniejszym artykule przedstawimy, jak działa agregat prądotwórczy oraz omówimy jego budowę i rodzaje.

Budowa agregatu prądotwórczego

Podstawowymi elementami składowymi agregatu prądotwórczego są silnik spalinowy oraz alternator, które połączone ze sobą tworzą generator prądu. Silnik spalinowy może być zasilany różnymi rodzajami paliwa (np. benzyna, olej napędowy czy gaz), a jego zadaniem jest przekształcenie energii mechanicznej w energię elektryczną. Natomiast alternator, który jest zamocowany na wałku silnika, odpowiada za wytwarzanie prądu elektrycznego.

Funkcjonowanie agregatu prądotwórczego

Agregat prądotwórczy generuje energię elektryczną poprzez wykorzystanie zasady indukcji elektromagnetycznej. Proces ten polega na tym, że wewnątrz alternatora znajdują się uzwojenia nieruchome – stojan oraz obracające się – wirnik. Gdy silnik spalinowy napędza wirnik, powoduje to zmianę pola magnetycznego w obrębie uzwojeń stojana, co z kolei prowadzi do powstania siły elektromotorycznej (SEM) i generowania prądu elektrycznego.

Rodzaje agregatów prądotwórczych

Agregaty prądotwórcze można podzielić na kilka rodzajów ze względu na parametry techniczne oraz zastosowanie. Przykładowo, możemy wyróżnić agregaty prądotwórcze o różnej mocy, co ma wpływ na liczbę urządzeń, które można podłączyć do generatora. Ponadto, istnieją agregaty prądotwórcze pracujące na prąd stały (DC) oraz przemienny (AC).

Ze względu na zastosowanie, istnieją agregaty prądotwórcze domowe, przemysłowe oraz specjalistyczne. Agregaty domowe są przeznaczone głównie do użytku prywatnego i stosowane są w sytuacjach awaryjnych, np. przy zaniku prądu w sieci energetycznej czy podczas wyjazdów w teren. Agregaty przemysłowe charakteryzują się większą mocą oraz wytrzymałością, dzięki czemu są stosowane w zakładach produkcyjnych oraz budowlanych. Natomiast agregaty specjalistyczne są dopasowane do konkretnych zastosowań, np. w telekomunikacji czy energetyce. Jednym z miejsc, gdzie można dostać agregaty prądotwórcze, jest sklep Multimaszyny.eu.

Poprzedni
Następny